Oraka Şirketler Topluluğu

Oraka Şirketler Topluluğu’nun temeli, 1997 yılında, H. Tuncay Altunsu tarafından kurulan ve bugün topluluğun lokomotif şirketi olan Oraka İnşaat ile atılmıştır.

Oraka İnşaat; kuruluşunun ilk yıllarında, Türkiye’nin bir çok bölgesinde gerçekleştirdiği  55’den fazla banka şubesi inşaatı ve şube renovasyon işleri ile sektördeki yerini almıştır. Küçük ölçekli işlerle başlayan taahhüt sektöründeki bu deneyim, 2002-2005 yılları arasında Oruçoğlu Holding ile yapılmış olan işbirliği sonucunda, tamamlanan 5 yıldızlı otel  ve endüstriyel  tesis projeleriyle, gelişmesini katlayarak sürdürmüştür. Oraka İnşaat, bugün, sektördeki geniş bir alana yayılan, farklı uzmanlık konularında, modern ve teknolojik projelerin hayata geçirilmesi misyonunu sürdürmektedir.

2007 yılından itibaren, projelendirme aşamasından başlayarak, anahtar teslimine uzanan sürecin her aşamasında, standart değerleri aşan bir kalite anlayışını benimseyen Oraka İnşaat; büyük ölçekli konut ve toplu konut projeleri, AVM, Yurt binaları, ileri teknoloji gerektiren akıllı binalar, hastahaneler, askeri tesisler ,yüksek güvenlikli askeri entegrasyon projeleri, büyük montanlı çelik konstrüksiyon işleri, elektronik entegrasyon projeleri, AB destekli kalkınma projeleri ile, sektördeki yerini sağlamlaştırmıştır.

2016 yılında, sektörde 19. yılını tamamlayan Oraka İnşaat, yurt içinde 1 milyon m²’den fazla alanlı inşaatları gerçekleştirmiş ve 500 milyon Dolar’ı bulan tamamlanmış iş değeri ile sektörde tanınmışlık sağlamıştır. Büyüyen iş kapasitesine paralel olarak, grup bünyesinde 18 MW ‘lık enerji üretim kapasitesine sahip HES inşaatı tamamlanmış ve 2012 yılında işletmeye açılmıştır.

Son 4 yılda 10 adet toplamda 18 MW kurulu gücünde lisansız GES projelerini de başarı ile devreye almış, ülke ekonomisine yenilenebilir enerji faydası sağlamıştır. Ayrıca fizibilite çalışmalarının başladığı 5 MW kurulu gücünde lisanslı GES projesi önümüzdeki günlerde devreye alınması planlanmıştır.

Oraka Şirketler Topluluğu, bugün, güçlü finansal yapısı ile kaliteden ödün vermeyen, güvenilir, uzun soluklu hizmet imajını; sektöre gelecek her türlü teknolojik yeniliğe açık, uyum sağlayan yapısı ve konusunda uzman kadrosunun özverili çalışmaları ile, yurt içi yurt dışı fırsatlarını değerlendirerek, müşterilerine en yüksek kalitede hizmet vermeyi amaçlamaktadır.