Hakkımızda

Oraka Şirketler Topluluğu’nun temeli, 1997 yılında, H. Tuncay Altunsu tarafından kurulan ve bugün topluluğun lokomotif şirketi olan Oraka İnşaat ile atılmıştır.

Oraka İnşaat; kuruluşunun ilk yıllarında, Türkiye’nin bir çok bölgesinde gerçekleştirdiği 55’den fazla banka şubesi inşaatı ve şube renovasyon işleri ile sektördeki yerini almıştır. Küçük ölçekli işlerle başlayan taahhüt sektöründeki bu deneyim, 2002-2005 yılları arasında Oruçoğlu Holding ile yapılmış olan işbirliği sonucunda, tamamlanan 5 yıldızlı otel ve endüstriyel tesis projeleriyle, gelişmesini katlayarak sürdürmüştür. Oraka İnşaat, bugün, sektördeki geniş bir alana yayılan, farklı uzmanlık konularında, modern ve teknolojik projelerin hayata geçirilmesi misyonunu sürdürmektedir.

2007 yılından itibaren, projelendirme aşamasından başlayarak, anahtar teslimine uzanan sürecin her aşamasında, standart değerleri aşan bir kalite anlayışını benimseyen Oraka İnşaat; büyük ölçekli konut ve toplu konut projeleri, AVM, Yurt binaları, ileri teknoloji gerektiren akıllı binalar, hastahaneler, askeri tesisler ve büyük montanlı çelik konstrüksiyon işleri, elektronik entegrasyon projeleri ile, sektördeki yerini sağlamlaştırmıştır.

2016 yılında, sektörde 19. yılını tamamlayan Oraka İnşaat, yurt içinde 1 milyon m²’den fazla alanlı inşaatları gerçekleştirmiş ve 500 milyon Dolar’ı bulan tamamlanmış iş değeri ile sektörde tanınmışlık sağlamıştır. Büyüyen iş kapasitesine paralel olarak, Oraka Enerji ve Oraka Gayrimenkul Maden şirketleri kurulmuş, Şirketler Topluluğu olarak ülke genelinde farklı alanlarda yatırım yapma anlayışı sürdürülmüştür. Oraka Enerji bünyesinde, 2012 yılı ikinci yarısında 17 MW’lık enerji üretim kapasitesinde Kırıkdağ HES tamamlanarak işletmeye açılmıştır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, 3 kademeden oluşan ve toplam kurulu gücü 100 MW’a yakın enerji yatırımlarının, önümüzdeki 3 yılda tamamlanması planlanmıştır. Projeler tamamlandığında, sözü edilen tesisler; Türkiye’ye, yıllık 25 milyon Dolar değerinde “yenilenebilir enerji faydası” sağlayacaktır.

Enerji, şehir otelciliği ve üstyapı yatırım alanlarında büyümeyi hedefleyen Oraka Şirketler Topluluğu, yeni ortaklıklar kurarak doğalgaz kombine çevrim santrali, küçük iş otelleri ve gayrimenkul sektörlerinde yeni yatırımlara da başlamıştır.

Oraka Şirketler Topluluğu, bugün, güçlü finansal yapısı ile kaliteden ödün vermeyen, güvenilir, uzun soluklu hizmet imajını; sektöre gelecek her türlü teknolojik yeniliğe açık, uyum sağlayan yapısı ve konusunda uzman kadrosunun özverili çalışmaları ile, yurt içi yurt dışı fırsatlarını değerlendirerek, müşterilerine en yüksek kalitede hizmet vermeyi amaçlamaktadır.